Yu-Gi-Oh Türkiye
Forumumuza hoşgeldiniz.Lütfen bize katkı saylamak için üye olunuz.

Join the forum, it's quick and easy

Yu-Gi-Oh Türkiye
Forumumuza hoşgeldiniz.Lütfen bize katkı saylamak için üye olunuz.
Yu-Gi-Oh Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Synchro'lar Neleri Değiştirdi?

2 posters

Synchro'lar Neleri Değiştirdi? Empty Synchro'lar Neleri Değiştirdi?

Mesaj tarafından darkcan Paz Ocak 11, 2009 12:49 am

Herkese Merhabalar...

Bu yazımızın konusu Synchro'lar. Onlar hakkında bazı görüşleri ve oluşan durumları konuşacağız.

Synchro'lar hakkında o kadar çok şey yazılıp çizildi ki...Kimileri oyunun seviye atlayacağını müjdelerken,kimileri bir kıyamet alametiymişçesine yazılar yazdı. Pojo ve Metagame gibi bu oyunun ileri seviye siteleri de dahil olmak üzere birçok yerde farklı görüşlerin savaşına tanık oldu Yu-Gi-Oh! severler. Çoğunluk bu durumdan memnundu aslında. Ancak,oyunun bu gibi komplike şeylerle gereksiz ayrıntılar kazanacağı görüşünü savunan oyuncular ile bu iki grup arasında kalıp tam bir fikir sahibi olamayan,olayları uzaktan izleyen insanların sayısı da asla azımsanacak boyutta olmadı.

Aslında ben bu tartışmaların biraz da 5d's anime serisinin çoğu kişi üzerinde oluşturduğu hayal kırıklığına bağlıyorum. Birçok kişi psikolojik olarak etkilendi ve belki de başka bir zaman olsa olumlu olarak bakacak kişiler Synchro kartlarına büyük bir önyargıyla yaklaştılar. Genelde Ocg'yi izleyen Tcg'de bu sefer işler farklı gitti,Tcg siteleri bu tartışma içindeyken Ocg'ci kardeşlerimiz ne konuşuyor,ne ediyor pek de önemsemediler.

Tartışmacıların hemfikir olduğu birkaç nokta vardı. Bunlardan biri de Stardust,Goyo Guardian vs. gibi bazı Synchro'ların kapasitesi ve oyunu değiştirme güçleriydi. Bunlarla ilgili konulara daha sonra değineceğiz.

Bütün bu tarışmalar arasında Upper Deck Entertainment, 5d's Starter Deck ve The Duelist Genesis Booster Pack ürünlerini piyasaya sürdü. İçlerinde A'dan Z'ye her konuda yeni bir şeyler içeren bu paket kapış kapış gitti. Tartışmaların iki ayrı tarafında bulunan herkes bu paketlere saldırdı desek yeridir. Tabi bu durumda oyunun kötü etkileneceğini düşünenler de mağlubiyeti kabul etmiş oldu diyebiliriz.

Synchro ve Tuner kartları Yu-Gi-Oh!'u öyle bir etkiledi ki; mevcut desteler olağanüstü bir değişim içine girdi. Zombie,DaD,Monarch gibi desteler başta olmak üzere sayısız deste,içinde Synchro'ları barındırmaya başladı. Burdan tabi ki Synchro'ların her deste ile uyumlu olduğu sonucunu da çıkarabiliriz. Bu ve benzeri desteler bu değişimin içindeyken tabi ki farklı deste türlerinin türemesi de gayet normaldi. Ancak bu değişimin en çok yankı getiren kısmı eski serilerin veya unutulmuş türlerin Synchro'lar sayesinde tekrar kullanılabilir hale gelmesiydi. Tabi ki bu oyun açısından çok ümit verici bir durum. Yu-Gi-Oh! en azından biraz bile olsa,artık daha geniş bir yelpaze haline gelmiş oldu. Şimdilerde herkesin destesine birkaç Tuner alarak Stardust Dragon'ı çağırmaya çabaladığını görebiliyoruz.

Destelerin değişim geçirmesinin altındaki en büyük etken Synchro canavarlarının çağırılmak için Tuner'lara ihtiyaç duymasıydı. Destelere giren Tuner kartları,bazı kartları destedeki yerinden ederken,bazı destelerde pek de fazla değişime sebep olmadı diyebiliriz. Çünkü o desteler özellikle ''özel çağırmanın'' bol olduğu destelerdi. Her neyse, ancak şöyle bir şey var ki; Tuner'larda da belli başlı kartlar büyük ilgi gördü ve diğerleri bir kenara atıldı. Şu an en çok kullanılan Tuner'ların sayısı tüm Tuner'lar arasında çok küçük bir yüzdeyi ifade ediyor. Malesef ''Upper Deck'' bu konuda da belli başlı kartlara yönelme durumunu engelleyemedi. Yine de ilerde diğer Tuner'ların da uygun destelerde iş yapacağını ümit ediyorum.

Synchro'ların en büyük getirilerinden biri de Meta'nın biraz olsun değişmesiydi. Her ne kadar yeni desteler eskilerin farklı versiyonları olsa da çeşit çeşittir diye düşünüyorum. Ancak yine de Meta'da Synchro'suz deste biraz zor bulacağız gibi geliyor bana. Aslında insanları bunun için suçlayamayız. Büyük güç kapasitesi olan Synchro kartlarını insanlar rahat bulabiliyor. Çünkü Stardust Dragon,Black Rose Dragon,Red Archfiend Dragon ve gelecekte de çıkacak olan diğer başlıca kartların Tin'leri yani Tenekeleri çıkarılmış durumda. İnsanların güçlü desteler kurmak için önlerinde birkaç Ultra Rare veya Secret Rare kartı bulmak dışında pek de engel kalmamış durumda. İş bu boyutta olunca bu kartların büyük güçleri olur olmadık herkes tarafından kullanılabilir duruma geldi.

Ancak ben bu durumu çok da vahim bulmuyorum açıkçası. Çünkü en azından benim çevremde gözlemlediğim kadarıyla, iyi bir deste sahibi olamamasından dolayı oyundan soğuyan birçok kişi tekrar oyuna ilgi duymaya başladı. Tabi her ne kadar Meta'nın ileri seviye destelerine kıyasla güçsüz kalsalar da Orta sınıf desteler ile Düşük sınıf desteler arasındaki fark hemen hemen kapandı. Çünkü yazımda belirttiğim Synchro'lar başta olmak üzere belli başlı kartları oyuna sürdükten sonra,normal şartlarda yenmesi zor olan desteleri bile yenebilir hale gelebiliyor zayıf desteler. Bu bakımdan Synchro'ların asla ''kötü'' olarak görülmemesi gerekiyor.

Sonuç olarak Synchro (ve tabi ki Tuner) kartları oyuna yeni bir heyecan getirmekle kalmadı, oyunun çok daha kapsamlı, ayrıntılı, çekici bir hal almasına yardımcı oldu. Ve ben bu durumun (suyunu çıkarmadan) daha da gelişmesini ümit ediyorum...

En son darkcan tarafından Paz Ocak 11, 2009 10:47 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

darkcan
Yönetici
Yönetici

http://yugiohtr.yetkinforum.com

Synchro'lar Neleri Değiştirdi? Empty Geri: Synchro'lar Neleri Değiştirdi?

Mesaj tarafından doruk96 Paz Ocak 11, 2009 10:45 am

Esra Ceyhan ne alaka?
doruk96
doruk96
2. Yönetici
2. Yönetici

Synchro'lar Neleri Değiştirdi? Empty Geri: Synchro'lar Neleri Değiştirdi?

Mesaj tarafından darkcan Paz Ocak 11, 2009 10:47 am

Pardon onu farketmedim.Sağol. Very Happy

darkcan
Yönetici
Yönetici

http://yugiohtr.yetkinforum.com